Klient postawił w projekcie następujące cele:
• określenie we wniosku szczegółowej specyfikacji projektu;
• ścisłe zdefiniowanie koniecznych do jego realizacji produktów i usług;
• określenie budżetu projektu;
• przypisanie kosztów projektu do odpowiednich linii budżetowych;
• obliczenie efektywności finansowej inwestycji w oparciu o złożone algorytmy;
• znaczne skrócenie czasu uzyskania akceptacji projektu w celu uruchomienia inwestycji
Projekt inwestycyjny startuje na etapie pomysłu i przygotowania wniosku. Ścieżka przetwarzania wniosku wymaga uzyskania w pierwszej kolejności wszystkich akceptacji technicznych. Na etapie przygotowania wniosku wdrożony system nie tylko uwzględnił dane z systemu budżetowego, ale także kontroluje budżety regionalne. Dodatkowo bierze też pod uwagę bieżące wykorzystanie budżetów przez wszystkie projekty inwestycyjne wdrażane w przedsiębiorstwie. Na potrzeby przygotowania technicznego wniosku, wnioskodawcy mogą posługiwać się wyłącznie dopuszczoną do wykorzystania bazą danych usług i produktów.
W tym celu wdrożyliśmy dodatkowe procesy uzupełniania i aktualizacji bazy danych produktów i usług wykorzystywanych podczas planowania inwestycji. Dodatkowym wyzwaniem była regionalizacja działalności klienta, a co za tym idzie konieczność przygotowywania wniosków w strukturach regionalnych i w oparciu o dane budżetowe poszczególnych regionów włącznie z możliwością „pożyczania” środków z innych budżetów przedsiębiorstwa.
Dopiero wniosek inwestycyjny zawierający pełną specyfikację inwestycji, z określonymi źródłami finansowania i wyliczonymi wskaźnikami opłacalności podlega procesom akceptacji.
Akceptacja wniosku jest procesem bardzo złożonym i liczyć może nawet 40 kroków. Co więcej - wnioski przygotowywane w strukturach regionalnych wymagają często akceptacji na poziomie centralnym, dlatego konieczna jest interakcja między uczestnikami procesów na poziomie regionów i centrali.
Proces akceptacji wniosku angażuje nawet 20-40 osób wyznaczanych do kolejnych etapów etapów w zależności od rodzajów projektów inwestycyjnych.
Procesy akceptacyjne wdrożone przez Adrenalina Consulting oparte zostały o dynamiczne zasady biorące pod uwagę parametry takie jak: wartość inwestycji, zgodność z budżetem, parametry ROI, region pochodzenia wniosku, rodzaj inwestycji i wiele innych.
W procesie tym uwzględnione zostały także mechanizmy kontroli czasu obsługi wniosków włącznie z mechanizmami eskalacji - dotyczącymi przekraczania założonych terminów.
Właściciel procesu parametryzować może wszystkie reguły biznesowe dotyczące obiegu wniosków.
Proces kończy się w momencie uruchomienia realizacji projektu.
Rok 2012
Rok 2013
I kwartał 2015
Dzięki automatyzacji procesu Network Capex wdrożonej przez Adrenalina Consulting przygotowanie i akceptacja wniosku przebiega szybko i sprawnie. Czas przygotowania i akceptacji wniosku skrócony został do 2-3 tygodni, co stanowi skrócenie czasu obsługi o nawet kilkaset procent.
Do realizacji trafia obecnie ponad 6000 wniosków rocznie, co stanowi wzrost o 250 % w ciągu dwóch lat, a zwiększony wolumen spraw, obsługiwany jest bez konieczności zwiększenia liczebności zespołu technicznego.
Dzięki wdrożonej przez nas automatyzacji:
• Klient zyskał pełną kontrolę nad budżetem inwestycji;
• ma pewność, że przygotowuje inwestycje w oparciu o dopuszczalne i aktualne bazy materiałów i usług;
• wnioski akceptowane są w tempie ekspresowym;
• proces inwestycyjny jest przejrzysty;
• wszystkie bieżące i historyczne wnioski inwestycyjne dostępne są online;
• pozbyto się papieru
• wyeliminowano zawodną i uciążliwą komunikację e-mail z procesu budowania wniosku.